fbpx

Naruszenie dóbr osobistych

Nasza Kancelaria zajmuje się profesjonalnym doradztwem oraz prowadzeniem spraw sądowych dotyczących naruszenia dóbr osobistych.

Katalog dóbr osobistych obejmuje takie dobra jak: zdrowie, wolność, nazwisko, godność, swobodę sumienia, wizerunek, twórczość artystyczną, naukową, wynalazczą, tajemnicę korespondencji, prawo do prywatności. To jedynie przykładowe wyliczenie, albowiem w toku rozwoju cywilizacyjnego ciągle przybywa dóbr, które można zaliczyć do wskazanego katalogu.

Z naruszeniem dóbr osobistych może zetknąć się nie tylko osoba fizyczna, ale również i prawna. Powszechnym procederem staje się naruszenie dóbr osobistych poprzez np.: rozpowszechnianie informacji o nierzetelnym działaniu jakieś firmy czy  umieszczanie w  internecie, dostępnych dla nieograniczonej liczby osób, nieprawdziwych informacji o przedsiębiorcy.

Ważne jest jednak, aby nie lekceważyć zagrożeń wynikających z faktu naruszenia dóbr osobistych. Może to mieć bowiem duże znaczenie dla renomy Twojej firmy i dalszego funkcjonowania na rynku gospodarczym.

KONSEKWENCJE NARUSZENIA DÓBR OSOBISTYCH

W przypadku naruszenia dóbr osobistych każda osoba, której dobra osobiste zostały naruszone ma prawo do żądania określonych roszczeń:

  • do złożenia oświadczenia o odpowiedniej treści oraz w odpowiedniej formie;
  • do zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę;
  • do zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Możesz też żądać, aby sąd zakazał sprawcy kolejnych tego typu działań (np. dalszego szkalowania Twojego dobrego imienia w internecie).

Możliwe jest także łączne skorzystanie z kilku środków ochrony dóbr osobistych.

JAK DOCHODZIĆ ZADOŚĆUCZYNIENIA?

Jeżeli Twoje dobra osobiste zostały naruszone pomożemy Ci przygotować pozew do sądu. Kierując się jak najlepszym zabezpieczeniem Twoich interesów, doradzimy wybrać odpowiednią ścieżkę ochrony.

Same przeprosiny czasami nie wystarczą i uzasadnione jest wystąpienie z dodatkowym roszczeniem. Zadośćuczynienie pieniężne nie przywróci dobrej opinii czy zdrowia, ale jego otrzymanie może dać poczucie sprawiedliwości.

Pamiętaj jednak, nie każda sytuacja, która Cię denerwuje czy dotyka w sposób negatywny, może być traktowana jako naruszenie dóbr osobistych. Zapraszamy zatem na konsultację, w celu dokonania analizy i oceny sprawy oraz ustalenia odpowiedniej rekompensaty za naruszenie Twoich dóbr osobistych, a także określenia wysokości zadośćuczynienia.

Warto też wiedzieć, że jeżeli Twoje dobra osobiste zostały naruszone masz możliwość dochodzenia swoich praw nie tylko zakładając sprawę cywilną. Nie ma przeszkód, aby jednocześnie dochodzić swoich praw na drodze karnej. Naruszenie dóbr osobistych może się bowiem wiązać z popełnieniem przestępstwa pomówienia lub zniewagi.

Z takimi konsekwencjami muszą liczyć się w szczególności użytkownicy forów internetowych, którzy dając upust swoim emocjom w sieci, zamieszczają często nieprawdziwe, niepochlebne, a niejednokrotnie także obraźliwe komentarze.

Krajowa Izba Radców Prawnych

Kancelaria JP Legal

Czopowa 14/20, 80-882 Gdańsk
Wronia 45/175, 00-870 Warszawa

58 505 51 77
690 561 251
sekretariat@jplegal.pl

Godziny pracy:

Poniedziałek – Piątek 09:00 – 19:00
Sobota 09:00 – 17:00

Specjalizacje